معرفی شهر تبریز

 معرفی شهر تبریز

معرفی شهر تبریز

شهر تبریز از دسته شهر های باستانی کشورمان ایران است شهر تبریز در طول گذر زمان شاهد اتفاقات زیادی بوده و اتفاقات زیادی نیز تجربه کرده.

عکس های بیشتر

 

تبریز

شهر تبریز از دسته شهر های باستانی کشورمان ایران است شهر تبریز در طول گذر زمان شاهد اتفاقات زیادی بوده و اتفاقات زیادی نیز تجربه کرده. شهر تبریز حوادث طبیعی و غیر طبیعی زیادی را پشت سر گذاشته بلاهای طبیعی مانند زلزله و بلا های غیر طبیعی مانند جنگ و اشغال شدن توسط غریبه ها،شهر تبریز پس از هر اتفاق ناگوار صدمات زیادی دید که حتی میتوانیم بگوییم که با خاک یکسان شد ولی هر بار بعد از آن اتفاقات دوباره سرپا و بازسازی شد.در زمان قدیم که شهر تبریز پایتخت ایران بود مقام طولانی ترین مدت پایتخت بودن را به نام خود ثبت کرد تبریز در زمان حکومت ایلخانان در اوج بزرگی و شکوه و قدرت خود بود.همانطور که گفتیم تبریز در زمان حکومت سلسله ایلخانی ها پایتخت ایران بوده که از سمت رود نیل در شمال شرق آفریقا تا آمودریا در اسیای مرکزی جز قلمروی پایتختی تبریز بوده.حال اگر این شهر توجه شما را جلب کرد با شهر مجازی همراه باشید تا بیشتر با شهر زیبای تبریز آشنا شویم.

تبریز

شهر زیبای تبریز

شهر تبریز 

تبریز در دوره های حکومت قره قویونلو ها،صفویان،در آغاز انقلاب مشروطه و آق قویونلوها پایتخت بوده و همچنین شاید برایتان جالب باشه که تبریز اولین پایتخت جهان بوده شهر تبریز دز زمان جنبش مشروطه نقش مهم و کلیدی داشته و خیلی از افراد بزرگ تبریز مانند:شیخ الاسلام، باقر خان، ستارخان نقش های مهمی در تاریخ ایران ایفا کردند.
شهر زیبای تبریز سومین شهر بزرگ ایران است و مهم ترین شهر در آذربایجان است و همینطور بزرگ ترین قطب سیاسی،اداری، فرهنگی، ارتباطی، اقتصادی، نظامی، بازرگانی در آذربایجان است.

تبریز

شهر تبریز

اطلاعات کلی

کشور:  ایران
استان: آذربایجان شرقی
شهرستان: تبریز
بخش: مرکزی
نام(های) قدیمی: تَورِز، تَورِژ، تِبریز،توری
مردم
جمعیت: ۱٬۳۷۸٬۹۳۵ نفر
تراکم جمعیت: ۷٬۷۸۰ نفر بر کیلومتر مربع
زبان‌ گفتاری: ترکی آذربایجانی
مذهب: شیعه
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۴۸ تا ۱۵۶۱ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه      
میانگین بیشینه: ۱۸+ درجهٔ سانتی‌گراد
میانگین کمینه: ۶.۹+ درجهٔ سانتی‌گراد
میانگین بارش سالانه: ۳۱۰ میلی‌لیتر
روزهای یخبندان سالانه: ۱۰۴ روز
اطلاعات شهری
شهردار: علیرضا نوین
ره‌آورد: آجیل، فرش و محصولات چرمی
پیش‌شماره تلفنی: ۰۴۱۱

موقعیت جغرافیایی شهر تبریز 

شهر تبریز در غرب استان آستان آذربایجان شرقی که استان های پر جمعیت و بزرگ کشورمان است و در شمال غرب است، از سمت شمال به کوه پکه چین و از طرف شمال شرقی به کوه های بابا باغی و گوزنی و از جنوب شرق جلگه و همینطور از سمت شرق به گردنه پایان و از سمت جنوب به رشته کوه سهند مرز بندی شده.شاید برایتان جالب باشد که مساحت استان آذربایجان حدود 2.8درصد از مساعت کل ایران یا به گفتاری دیگر 45491کیلومتر مربع است.

تبریز

شهر تاریخی تبریز

آب و هوای تبریز

شهر تبریز موقعیت متفاوت و خاصی دارد چون از سه جهت :شرق و شمال و جنوب حالت کوهستانی دارد و از آن سو از سمت غرب به دشت های صحرایی  و شوره زار ها است و با توجه به همه این خصوصیات و موقعیت طبیعی، شهر تبریز جزء سرد ترین شهر های کشورمان است که آب و هوای سرد خشک کوهستانی دارد.
میانگین هوا در ماه های مختلف در شهر تبریز اینگونه است که در فروردین میانگین هوا حدودا 5/10سانتی گراد در تیر ماه 4/25درجه سانتی گراد ر مهر ماه حدودا 1/14و در دی ماه نزدیک به 25-درجه سانتی گراد است .حال شاید سوالی در ذهنتان باشد که ما در چه ماهی میتوانیم برای گردشگری یا مسافرت به تبریز بریم ،با توجه به تمام این صحبت ها فهمیدیم که شهر تبریز در زمستان هوای سرد و یخبندانی دارد ولی در تابستان های تبریز بسیار دلپذر و خنک است.

جمعیت و زبان مردم تبریز

شهر تبریز جزء پر جمعیت ترین شهر های ایران است و با سر شمار ی که در سال 1395 شد شهر تبریز جمعیتی نزدیک بر 1.593.373نفر دارد و با این تعداد از جمعیت رتبه ششم در پر جمعیت ترین شهر های ایران را دارد.مردمی که در تبریز زندگی میکنند معمولا به زبان ترک یه همان ترکی آذری صحبت میکنند و تعداد خیلی کمی از مردم آنجا به زبان فارسی حرف میزنند.و دین شهروندان شهر تبریز اکثرا اسلام و مذهب آنها شیعه است.

تبریز

تبریز

جاذبه های دیدنی تبریز 

بازار بزرگ تبریز 

بازار تبریز

بازار بزرگ تبریز

دراین بازار زیبا و تاریخی و قدیمی تعداد زیادی مسجد و مدرسه و سرا و ... با طراحی گنبد شکل آجری زیبا که توجه هات رو به خود جلب میکند دارد بازار تبریز بزرگ ترین بازار سر پوسیده جهان است که حدود 1کیلومتر مربع است این بازار بزرگ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به عنوان جاذبه های تاریخی به ثبت رسیده و همینطور در قدیم اهمیت بالایی از لحاظ تجاری داشت .این بازار در دوره صفویان توانست رونق بگیرد. در این بازار هیچ وسیله الکترونیکی پیدا نمیشود و شیوه فروش این بازار به صورت کسب و کار های سنتی است که همین نوع فروش جذابیت خاصی به این بازار داده که بافت دیرینه خود را حفظ کرده و آ« ها را به شما انتقال میدهد.

مسجد کبود 

مسجد کبود

مسجد کبود تبریز

کی دیگر از مکان های زیبای تبریز مسجد کبود است .مسجد تاریخی و قدیمی کبود تبریز در دوره قراقویونلو به دستور دختر جهانشاه در قرن نهم هجری قمری ساخته شد این بنا هم اتفاقاتی را مانند زلزله پشت سر گذاشته و شدید ترین آسیب را در زلزه سال 1193هجری قمری دید و در 5دهه ای که گذشته قسمت هایی از این مسجد را بازسازی کردند.با تمام اتفاقاتی که مسجد کبود به پشت سر گذاشته هنوز زیبایی های خود را خفظ کرده خطاطی های زیبای جا مانده و کاشی های زیبای این مسجد گردشگران را به خود جذب میکند.

مقبره الشعرا 

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا قبر بیشتر از حدود 400نفر از افراد مشهور که بیشتر آنها شاعر بوده اند را در خود دارد این قبرستان بعد از زلزه ای که برایش پیش آمد تا سال 1350متروکه ماند و حرکت جالبی برای دوباره ساختن این بنا انجام شد برای ترمیم این بنا مسابقه ای برگزار شد که برنده آن مسابقه غلامرضا فرزان مهر بود و اینگونه شد که این بنا دوباره ساخته شد و اکنون این بنا یکی از شناخته شده ترین بنا های مهم تبریز است.

ارگ علیشاه 

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه در اصل به قصد اینکه تبدیل به مسجدی باشد ساختش شروع شد که مربوط به دوره 8میادی است و مرتبط به دوره ایلخانیان است .همانطور که گفتیم حدف اصلی از ساخت این مکان این بود که تبدیل به مسجد شود اما بعد ها که سقف این اثر در حین ساخت فرو ریخت و همینطور مرگ علیشاه ساخت و ساز این مکان نیمه کاره ماند.در مابین سال های 1804تا1824 که در زمان جنگ بین ایران و روسیه بود از ارگ علیشاه یک قلعه نظامی ساخته شد.در سال 1310این مکان را به عنوان آثار ملی ایران ثبت کردند ولی متاسفانه امروزه تنها دیوار جنوبی ارگ باقی مانده.

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری یکی از مکان های مهم و فرهنگی و قدیمی شهر زیبای تبریز است که در میدانی معروف به میدان ساعت است قرار دارد که به عنوان آثار ملی هم به ثبت رسیده و در آن به انجام عمور اداری پرداخته میشود عمارت شهرداری مساحتی حدود 9600متر مربع دارد،این بنا مابین سال های 1314تا1320در گورستان متروکه کوی نوبر و در 3طبقه بنا گذاشته شد.

کاخ استانداری تبریز

کاخ استانداری

کاخ استانداری تبریز

 کاخ استانداری تبریز که در خود یک موزه را جای داده یکی از مکان های زیبا و دیدنی تبریز است که افراد و گردشگران زیادی را میشود در آنجا دید. در موزه استانداری تبریز نزدیک به 340اثر تاریخی مهم و قدیمی وجود دارد.قدمت این کاخ زیبا به دوره زندیه و قاجاریه برمیگردد و این کاخ جزء مکان های تاریخی این استان استکاخ استانداری تبریز تغییرات زیادی را در دوره پهلوی اول دید.

سوغات تبریز 

شهر تبریز هم همانند شهر های دیگر سوغاتی های خودش را دارد ،شهر تبریز که از دسته شهر های تاریخی و سنتی کشورمان ایران است نیز سوغاتی های زیاد و با هر نوع سلیقه ای دارد که در ادامه به چندی از آنان اشاره میکنیم.

سوغات خوراکی تبریز

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم

خب بگذارید اول از همه از شیرینی و دسر های خوشمزه شروع کنیم از دستداشتی ترین و خوشمزه ترین سوغت این شهر میشود به :شیرینی اریس ،حلوا بزرک،شیرینی لطیفه تبریزی، رشته ختایی، راحت الحلقوم ،پیچ انگشتی،عسل سهند، مربای گل سرخ، لوز، شیرینی نوقا ،چورتمه اشاره کرد.

غذا های سنتی تبریز 

کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

هر شهر غذا های مخصوص  خود را دارد که با دیدن رنگ و لعاب و بو و تعم خوشمزه آن شیفته آن غذا میشوید و تبریز هم از این موضوع استسنا نیست،تبریز نیز دارای تعداد زیادی غذا های سنتی است که با یک بار امتحان کردن آن با طعم و عطر فوقولاده شما را با اصالت تبریز اشنا میکند.
خب حالا میتوانیم شما را با چندی از غذا های لذیذ تبریز آشنا کنیم از دسته غذاهایی که میتوانیم نام ببریم کوفته تبریزی که معروف ترین غذای تبریز است ،شیر پلو، سوتی پلو،کباب بناب،دویماج ،قارنی یاریخ،قورما شور باسی،آش آبغوره،آش میوه،آش ماست،آش اوباج ،دلمه برگ مو ،خورشت هویج ،کوکو لوبیا سبز است.

سوغات صنایع دستی شهر تبریز

فرش تبریز

فرش دست باف تبریز

همانطور که در مقاله اشاره شد و خود شما هم با خبر هستید تبریز بافت سنتی و قدیمی دارد و از مهم ترین سوغاتی هایی که میتوان برای عزیزان برد سنایع دستی این شهر است شما میتوانید با توجه به علایق و هزینه ای که دارید از سوغات شهر تبریز خرید کنید و آ« را به عنوان یادگاری نگه دارید.
از سوغات صنایع دستی تبریز میشود به منبت کاری و چاپ کلاقه ای،گلیم بافی، نقره کاری،ورنه بافی،قلم زنی،سفال و سرامیک،چرم تبریز و فرش دست بافت اشاره کرد.
 

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید