معرفی جزیره تنب بزرگ

معرفی جزیره تنب بزرگ

معرفی جزیره تنب بزرگ

جزیره تُنب بزرگ (تمب بزرگ) یکی از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است.

عکس های بیشتر

جزیره تُنب بزرگ (تمب بزرگ) یکی از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است.

موقعیت جغرافیایی

این جزیره با وسعت حدود یازده کیلومترمربع در جنوب جزیره قشم واقع‌شده که از جنوب به جزیره ابوموسی از شرق به عمان و از غرب به تنب کوچک ختم می‌شود. فاصله این جزیره تا قشم سی‌ویک تا تنب کوچک دوازده تا ابوموسی پنجاه و تا جزیره الحمرائ در رأس الخیمه هشتادودو کیلومتر است. این جزیره در فاصله ۲۲٫۵ کیلومتری (۱۴ مایلی) از جنوب‌غربی جزیره قشم، در فاصله ۱۵۶ کیلومتری (۹۷ مایلی) از شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان و در فاصله ۴۳٫۵ کیلومتری (۲۷ مایلی) از شمال‌شرق جزیره ابوموسی واقع شده‌است. طول و عرض آن ۹/۳ در ۷۵/۳ کیلومتر و مساحت آن ۳/۱۰ کیلومتر مربع می‌باشد و مرتفع‌ترین نقطه جزیره تنب بزرگ ۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

این جزیره میانَ ۳۴°۵۵ وَ ۲۸°۵۵ طول غربی وَ ۳۰°۲۶ وَ ۳۴°۲۶ عرض شمالی، و در ۳۱ کیلومتری جنوب جزیره قشم واقع است و این کوتاهترین فاصله جزیره تنب با خاک اصلی ایران است. فاصله این جزیره از بندر لنگه کمتر از ۵۰ کیلومتر و از جزیره ابوموسی حدود ۵۳ کیلومتر است.

تنب بزرگ در پانزده کیلومتری شمال خط مُنَصِّف خلیج فارس (خط میانی محاسبه شده نسبت به دو کرانه ایرانی و عربی در شمال و جنوب) قرار دارد و فاصله‌اش با نزدیک‌ترین کرانه‌های امارات متحده عربی (جزیره حمرا/ جزیره الحمراء از امیرنشین رأس الخیمه) ۶۹ کیلومتر است. این جزیره تقریباً گِرد و قطر آن در حدود چهار کیلومتر است. خاک جزیره شنی و خشک است. این جزیره تپه‌هایی دارد که بلندترین آن‌ها (ارتفاع: ۵۳ متر) در بخش شمالی واقع است. بخش جنوبی هموار، و مناسب‌ترین لنگرگاه جزیره است. در این بخش گیاهان صحرایی می‌روید که به مصرف چرای دام‌های محلی می‌رسد. (کتاب جزیره تاریخی تنب بزرگ-انتشارات تعالی اندیشه - تهران)

نام

تنب و تمب در منابع ایرانی و خارجی بکار رفته و درست‌تر آن تمب واژهٔ فارسی سره‌ای است که در گویش‌های محلی نیمروز ایران شامل لهجه‌های لارستانی، بندری، تنگستانی و دشتستانی به معنای تپه و تَل به کار می‌رود. از آنجا که دریانوردان محلی در هنگام نزدیک شدن به این جزایر آن‌ها را به شکل تپه‌ای در میان آب می‌دیدند، هر دو جزیره را تمب نامیدند. هنوز هم مردم ساحل‌نشین بندرعباس و بندر لنگه جزیرهٔ بزرگ‌تر را در گویش محلی تمب گپ، به معنای تمب بزرگ و جزیرهٔ کوچک‌تر را تمبو به معنای تمب کوچک می‌نامند. املای صحیح و فارسی آن نیز تمب است و در کهن‌ترین نوشته اروپایی نیز این نام به صورت تمون و تمبو یادشده‌است. در نامه‌نگاری‌های اداری دوره پایانی قاجار نیز این جزایر به نام «تامب» و تمب یادشده‌است. برای وجود مارهای سمی خطرناک در تنب بزرگ این جزیره تنب مار نیز خوانده شده‌است. کهن‌ترین متن تاریخی که در آن نام «تمب» آمده، کتاب «الفوائد فی اصول علم البحر و القواعد» اثر ابن ماجد، دریانورد مشهور سده‌های ۹–۱۰ق است.

جزیره تنب بزرگ، جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره در فاصله حدوداً ۱۲ مایلی (۱۹ کیلومتری) از بندر لنگه و در فاصله حدوداً ۱۵۶ کیلومتری (۹۷ مایلی) از شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، قرار دارد.جزیره تنب بزرگ، دارای مساحت ۳/۱ کیلومتر مربع است. این جزیره، از صخره‌های مرجانی تشکیل شده است و دارای سواحلی زیبا و بکر است.جزیره تنب بزرگ، به عنوان زیستگاه انواع مختلف پرندگان و جانوران دریایی شناخته می‌شود. این جزیره، همچنین، به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری ایران نیز شناخته می‌شود.

تاریخچه جزیره تنب بزرگ

قدمت جزیره تنب بزرگ به دوران پیش از اسلام می‌رسد. در دوران ساسانیان، این جزیره، به عنوان یکی از مراکز مهم حکومتی و نظامی ایران بود. در دوران اسلامی، این جزیره، به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری ایران بود.در دوران ساسانیان، تنب بزرگ، یکی از مراکز مهم حکومتی بود. در این دوران، قلعه تنب بزرگ، به عنوان مقر حکومتی استفاده می‌شد. در دوران اسلامی، تنب بزرگ، همچنان به عنوان یکی از مراکز مهم حکومتی بود. در دوران اسلامی، تنب بزرگ، به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری ایران نیز شناخته می‌شد.در دوران معاصر، تنب بزرگ، به عنوان یکی از مراکز مهم نفتی ایران شناخته می‌شود. این جزیره، همچنین، به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری ایران نیز شناخته می‌شود.

جغرافیا جزیره تنب بزرگ

جزیره تنب بزرگ، در خلیج فارس، در نزدیکی مرز ایران و امارات متحده عربی واقع شده است. این جزیره، در فاصله حدوداً ۱۲ مایلی (۱۹ کیلومتری) از بندر لنگه و در فاصله حدوداً ۱۵۶ کیلومتری (۹۷ مایلی) از شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، قرار دارد.جزیره تنب بزرگ، دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. تابستان‌های این جزیره، بسیار گرم و مرطوب است و زمستان‌های آن، نسبتاً معتدل است.

جاذبه‌های گردشگری جزیره تنب بزرگ

جزیره تنب بزرگ، دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سواحل زیبا: جزیره تنب بزرگ، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • صخره‌های مرجانی: جزیره تنب بزرگ، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • آثار تاریخی: جزیره تنب بزرگ، دارای آثار تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به قلعه تنب بزرگ، قبرستان تاریخی تنب بزرگ و آب انبار تنب بزرگ اشاره کرد.

مواردی که می‌توان در سفر به جزیره تنب بزرگ انجام داد

  • شنا و آفتاب گرفتن در سواحل زیبا: جزیره تنب بزرگ، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • غواصی و تماشای صخره‌های مرجانی: جزیره تنب بزرگ، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • بازدید از آثار تاریخی: جزیره تنب بزرگ، دارای آثار تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به قلعه تنب بزرگ، قبرستان تاریخی تنب بزرگ و آب انبار تنب بزرگ اشاره کرد.

جزیره تنب بزرگ، جزیره‌ای زیبا و جذاب است که می‌تواند مقصدی مناسب برای گردشگران باشد. این جزیره، دارای سواحل زیبا، صخره‌های مرجانی و آثار تاریخی متعدد است.

حقایق جالب در مورد جزیره تنب بزرگ

  • جزیره تنب بزرگ، یکی از مهم‌ترین مراکز نفتی ایران است.
  • جزیره تنب بزرگ، دارای صخره‌های مرجانی زیبا و منحصربه‌فردی است.
  • **جزیره تنب بزرگ، دارای آثار تاریخی متعددی است که قدمت آنها به دوران پیش از اسلام می‌رسد

نظرات

نظر بدهید