برج مدور مراغه

برج مدور مراغه

برج مدور مراغه

برج مدور مراغه از دسته مکان هایی است که در دوران سلجوقیان ساخته شده است. این برج در فاصله 10 متری شمال گنبد کبود قرار دارد. در این برج کتیبه ای وجود دارد که بر روی آن به خط کوفی تاریخ احداث این برج را سال ۵۶۳ هجری نوشته اند.

عکس های بیشتر

 

سلام من شهر مجازی هستم و توی این مقاله میخوام راجب برج مدور مراغه حرف بزنم اگه به گردشگری علاقه داری یا به اطلاعات احتیاج داری جای درستی اومدی، با من همراه شو تا بیشتر راجب برج مدور مراغه اطلاعات کسب کنیم.

 برج مدور مراغه

برج مدور مراغه از دسته مکان هایی است که در دوران سلجوقیان ساخته شده است. این برج در فاصله 10 متری شمال گنبد کبود قرار دارد. در این برج کتیبه ای وجود دارد که بر روی آن به خط کوفی تاریخ احداث این برج را سال ۵۶۳ هجری نوشته اند. ولی در مورد بانی و مدفون که در داخل آن است هیچ اطلاعاتی در دست نداریم و این مزار کاملا ناشناخته‌ باقی مانده است. برج مدور مراغه , برجی به ‌شکل ساده است که با گنبدی دوپوش پوشیده شده بود. از گنبد و سقفش بر اثر گذشت زمان چیزی باقی نمانده‌ است و برای اینکه از خرابی بیشتر این بنا جلوگیری کنندا، سقف پوششی با شیروانی روی این بنا ساختند.

اطلاعات کلی

نام            آرامگاه مجاور آرامگاه مادرهلاکو

کشور         ایران

استان       استان آذربایجان شرقی

شهرستان                   مراغه

کاربری                       آرامگاه

شمارهٔ ثبت ۱۳۶

تاریخ ثبت ملی           ۱۵ دی ۱۳۱۰

 معماری برج مدور مراغه

بالای ورودی برج مدور یک قاب و تاقی به شکل هلال داشته که اطراف درگاه را فرا گرفته بود و در بالا و زیر این تاق هلالی شکل، کتیبه‌ای وجود داشت که به ‌خط کوفی با نقش های پیچیده‌ای از کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ، آجر ‌چشم را به خود جلب میکرد.با بررسی هایی که بر روی باقی مانده های اين برج‌ انجام شد. به این اشاره دارد كه برج‌ های مزبور دارای پلان گرد شکل  بوده و برای ساخت سنگ فرش و اطراف آن از مصالحی مثل: قطعه‌ های سنگی نسبتا بزرگ مربوط به دوره سلجوقی، ساروج و.... استفاده شده.این برج با ظاهری ساده است و دارای دو طبقه است، سردابه و اتاق فوقانی. اگر هم قبلا قبری در قسمت سردابه بوده ، به مرور زمان اثری از آن نمانده و از بین رفته است. دیزاین كاشی و نقش ها که مابین  این آجرها به شکل مهره هایی با طرح  الله و نقش های هندسي شکل بكار رفته و.... تمامی این موارد امتياز و جلوه خیلی خاصی به اين برج داده اند. اتاق بالایی پوشش طرح هایی ازگچبری و دیزاین گچی داشته كه از آن طرح و نقش و نگار فقط در قسمت های کمی آن قطعات زیبا باقی مانده و بقیه آنها از بين رفته. نمای بیرونی این ساختمان خیلی ساده است و از ازاره سنگی و آجركاری معمولی ساخته شده است.

چیزی که این مکان را با ارزش میکند این است که تکامل و پیشرفت نمای مینایی را در زمان کوتاه بین تاریخ احداث این برج و تاریخ ساخته شدن گنبد سرخ را نشان می‌دهد. این برج آجری روی یک سکوی بلند که از سنگ سردابی در میان دارد، قرار دارد. بنای گنبد مدور مراغه از لحاظ ظاهری‌ ساده‌ است و نوعی برج دفاعی‌ است که‌ بدون هیچ تزییناتی‌ است و فقط‌ در‌ ورودی‌ این برج  با نقش و نگار هایی‌ شبیه‌ نمای‌ اصلی‌ گنبد سرخ‌ تزیین‌ شده‌ است‌. در فاصله 10 متری گنبد مدور،یک برج ده ضلعی که زیبایی خودش را دارد و با آن توجه ها را جلب خود میکند و به گنبد کبود مراغه یا نام دیگرش مقبره مادر هلاکو معروف است. گنبد مدور در تاریخ ۱۵ دی ماه  ۱۳۱۰ در آثار ملی ایران با شماره ۱۳۷ به ثبت رسیده است.

خب دوست عزیز ممنون از این که تا اینجا با من همراه بودی امیدوارم که اطلاعاتی که احتیاج داشتی رو به دست آورده باشی اگه به جاهای دیگه ای هم علاقه داری یا به اطلاعات نیازی داری میتونی داخل صفحه اصلی من اطلاعاتی از اقصی نقاط کشور به دست بیاری.

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید