کویر مرنجاب

 کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از کویر های معروف ما است که در آران و بیدگل قرار دارد و اگر آدرس دقیق تر میخواهید این کویر در قسمت شمالی شهرستان آران و بیدگل است که خود این شهرستان در استان اصفهان قرار دارد.کویر مرنجاب از قسمت شمالی به دریاچه نمک آران و بیدگل میرسد، از قسمت غربی به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان وهمینطور دریاچه نمک حوض مره میرسد،

عکس های بیشتر

کویر مرنجاب

سلام من شهر مجازی هستم و توی این مقاله میخوام راجب کویر مرنجاب حرف بزنم اگه به گردشگری علاقه داری یا به اطلاعات احتیاج داری جای درستی اومدی، با من همراه شو تا بیشتر راجب کویر مرنجاب اطلاعات کسب کنیم.

کویر مرنجاب یکی از کویر های معروف ما است که در آران و بیدگل قرار دارد و اگر آدرس دقیق تر میخواهید این کویر در قسمت شمالی شهرستان آران و بیدگل است که خود این شهرستان در استان اصفهان قرار دارد.کویر مرنجاب از قسمت شمالی به دریاچه نمک آران و بیدگل میرسد، از قسمت غربی به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان وهمینطور دریاچه نمک حوض مره میرسد، از سمت شرق هم به پارک ملی کویر و کویر بند ریگ و از قسمت جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود شده است.ارتفاع کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد حدودا به ۸۵۰ متر میرسد. تمام جاذبه هایی که این کویر دارد باعث شده که این مکان یک فضا و مکان مناسبی برای گردشگری و همینطور سرمایه گذاری باشد، از آن جاذبه ها میتوانیم به: تنوع جاذبه‌های گردشگری، اعتدال نسبی، تنوع گونه‌های جانوری موجود در آنجا، تنوع پوشش گیاهی در آن مناطق را نام برد، تمامی این ها از دلایلی هستند که  گردشگران را به خود جذب میکند و افراد خیلی زیادی را از آران و بیدگل و هر های اطراف و همینطور از کاشان و قم به سمت خود می کشاند.

پوشش گیاهی کویر مرنجاب

بیشتر قسمت های کویر مرنجاب از تپه‌های شنی و ریگزار پوشیده شده است و میتوانیم بگوییم که از نظر پوشش گیاهی غنی است. بیشتر گیاهانی موجود در پوشش گیاهی این منطقه از دسته گیاهان شورپسندهستند مانند: تاغ، گز، اسکنبیل، ارته و دم گاوی.

پوشش جانوری کویر مرنجاب

پوشش جانوری این منطقه نیز بخاطر آب و غذای فراوان که دارد، بسیار غنی است. از دسته حیواناتی در این منطقه وجود دارد میتوان: شغال، گرگ، روباه شنی، کفتار، بزمجه، گربه شنی، انواع مارمولک، آفتاب‌پرست، عقرب، مار، عقاب، تیهو و شاهین را نام برد. در سال های گذشته یک جفت یوزپلنگ هم در منطقه مرنجاب دیده شده است. البته افراد ساکن در این منطقه گفته اند که در حال حاضر نزدیک به ۲۹۱ قلاده یوزپلنگ در این مکان وجود دارد.نام کویر مرنجاب را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است، البته با توجه به گفته خود شاه عباس هم خبر ندارد، حتی موقع ای که در هر شهر و مسیری که میتوانست کاروانسرا می‌ساخت، اصلاً به ذهنش خطور نکرده بود که برای کویر مرنجاب و بیسر هم یک قلعه بسازد. اما به محض اینکه افغان ها و تاجیک‌ها به اصفهان و منطقه مرکزی رسیدند شاه عباس صفوی احساس کرد که میتواند در اینجا یک قلعه نظامی بسازد که ۵۰۰ سرباز از آن نگاهبانی کنند. البته نا گفته نماند که آن جایی که در نظر داشت قلعه را بسازد مسیری بود به اسم جاده ابریشم که در بین بین اروپا و چین در تردد بود. در کل کویر مرنجاب اسم خود را از این کاروانسرا و همینطور قناتی که دارای  آب شیرین است، گرفته است.

نقاط دیدنی کویر مرنجاب

کویر مرنجاب از زیباترین و معروف ترین مکان های کویری در ایران‌ حساب می‌شود. تپه‌های شنی خیلی بلند که در آنجا وجود دارد یک جلوه خیلی زیبا به این مکان داده است و البته جزیره سرگردان و همینطور دریاچه نمکی که در  آران و بیدگل قرار دارد از مکان های دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند.البته این نیز از قلم نیوفتد که جزیره سرگردانی که در دریای بیکران کویر قرار دارد، فقط در یک یا دو ماه از سال به این دلیل که در آن منطقه بارندگی صورت میگیرد، قابل مشاهده خواهد بود و در بقیه ماه های سال تبدیل به یک نمکزار میشود.

در آنجا یک چاه تاریخی دستکن نیز وجود دارد که در قسمت شرق این کویر قرار دارد که محلی برای آب خوردن شترهای کاروان بوده‌است. قلعه مرنجاب یک کاروانسرا است که در کویرقرار دارد و مکانی که این قلعه آنجا ساخته شده است مسیر راه ابریشم است  و کاروانهایی که  برای سفر به اصفهان، ری، خراسان و بالعکس از این مکان ها برمیگردند باید از این مسیر می‌گذشتند. همینطور منطقه بیابانی ریگ شق منطقه‌ای بیابانی است که در قسمت شمالی شهرستان بادرود اصفهان قرار دارد، ادامه ریگزار بند ریگ است،در آنجا تپه های ماسه ای بلندی وجود دارد که  ارتفاع بلندترین آن حدوداً به ۷۰ متر میرسد.

کاروانسرای مرنجاب در قلب کویر

شاه عباس صفوی در مسیرهای اصلی که پر رفت‌وآمد بودند کاروانسرا هایی می‌ساخت، به همین خاطر دستور داد تا یک کاروانسرا بر روی تپه‌ای در مرنجاب، کنار چشمه و قناتی که دارای آب شیرین بود و در قسمت جنوبی دریاچه‌ی نمک بسازند. با توجه به این دستور خضر نهاوندی، که  آن موقع حاکمیت کاشان را بر عهده داشت، همت به خرج داد و کاروانسرای آجری مرنجاب را درست کرد. این کاروانسرا هم نقش استراحتگاه را بازی میکرد و هم نقش نگهبانی و پاسداری از این راه پر رفت‌وآمد را بازی میکرد پر رفت و آمد بودن این راه برای این بود که این راه اصفهان پایتخت رو به مشهد وصل می‌کرد.موقعیت جغرافیایی کاروانسرای مرنجاب در’۷و °۳۴ عرض جغرافیایی و ’۴۸و °۵۱ طول جغرافیایی، همینطور در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریای آزاد قرار دارد.در قسمت بیرونی قلعه یک برکه‌ قرار دارد که آب درون آن از چشمه آب شور و همینطور یک چشمه آب شیرین تأمین شده بود.هردو این چشمه ها باهم به سطح زمین می‌آمدند.حال با همه این ها اینکه در این کویر نمک یک چشمه آب شیرین وجود داشت باعث شده بود که خیلی از زمین شناسان گیج و متعجب بشوند.

خب دوست عزیز ممنون از این که تا اینجا با من همراه بودی امیدوارم که اطلاعاتی که احتیاج داشتی رو به دست آورده باشی اگه به جاهای دیگه ای هم علاقه داری یا به اطلاعات نیازی داری میتونی داخل صفحه اصلی من اطلاعاتی از اقصی نقاط کشور به دست بیاری.

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید