کاخ شهرداری تبریز

 کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز

بنای زیبای شهرداری تبریز همانطور که از اسمش پیداست در تبریز در میدانی به اسم میدان ساعت قرار دارد و تمامی امور اداری و عمرانی شهرداری شهر تبریز در این ساختمان انجام میشود .

عکس های بیشتر

عمارت شهر داری تبریز

کاخ شهرداری تبرز

کاخ شهرداری تبریز

یکی از اثر های قدیمی و فرهنگی که جزء جاهای دیدنی تبریز هم حساب میشود عمارت شهرداری تبریز است که به عنوان آثار ملی نیز ثبت شده.معمولا افرادی که برای مسافرت و گردشگری به انجا میروند گردش در این عمارت زیبا را جزء برنامه گردشگری خود قرار می دهند. اگه درباره این بنای زیبا و تاریخی کنجکاو هستید با ما همراه باشید.

معرفی عمارت شهرداری تبریز 

کاخ شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

بنای زیبای شهرداری تبریز همانطور که از اسمش پیداست در تبریز در میدانی به اسم میدان ساعت قرار دارد و تمامی امور اداری و عمرانی شهرداری شهر تبریز در این ساختمان انجام میشود .مساعت این عمارت زیبا 9600متر مربع است و زیر بنای آن 6500متر مربع در محل گورستان متروکه کوی نوبر در بین سال های 1314تا1320در 3طبقه بنا نهاده شد و شاید برای شما جالب باشه که بدونید این عمارت زیبا برج ساعتی که ارتفاع آن 4/30متر است داره.

عمارت شهرداری کجا قرار داره ؟

تبریز

شهر تبریز

همانطور که اشاره کردیم عمارت شهرداری در در میدان شهراری یا میدان ساعت که در مرکز تبریز است قرار دارد.

چگونه در تبریز به عمارت شهرداری برسیم؟

تاکسی تبریز

وسایل نقلیه تبریز

برای رسیدن به عمارت در تبریت میتوانید از وسایلی از جمله: اتئبئس تندرو یا همان(brt)،مترو،تاکسی یا خودروی شخصی استفاده کنید .اگر قصد دارید که سریع به عمارت شهرداری برسید اتوبوس تندرو یا همان brtیکی ازگزینه های خوب است ،و یکی از خوبی های اتوبوس تندرو این است که دو تا از پایانه های مهم تبریزدر فاصله خیلی کمی از آنجا قرار دارد .اگر دوست داشته باشید میتوانید از مترو استفاده کنید و در همان ایستگاه میدان شهرداری پیاده شوید. و یک نکته را باید در نظر داشته باشید که اگر میخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید چون که آنجا مکان پر رفت و امدی است ممکن است که فضای پارک زیادی در آنجا نباشد و به مشکل بر بخورید یکی از کار هایی که در آن موقع انجام میدید میتونه استفاده از پارکینگ عمومی باشه و چند پارکینگ عمومی در آن نزدیکه قرار دارد.

تاریخ عمارت شهرداری 

احداث عمارت شهرداری تبرید با حاج ارفع الملک جلیلی و با نظارت مهندسان آلمانی در زمان صدارت شهردار سال 1314در محل گورستان متروکه محله مقصودیه شروع شد.و شاید جالب باشد که بدانید (بلدیه) نامی بود که در اوایل با آن شناخته میشد.

کاخ شهرداری قدیم

عمارت شهرداری در قدیم 

معماری عمارت شهر داری تبریز

دیوار های عمارت از جنس ملات ماسه،آهک،آجر است که نمای آن از بیرون در محدوده شمالی و شرق آن از سنگ و نمای جنوب و غربی این عمارت ترکیبی از آجر و سنگ است و تمامی دیوارهای عمارت دارای کلاهک اهنی در جهت های طولی و عرضی است.معماری عمارت شهر داری به شکل Uاست که در 3طبقه احداث شده که نمای بیرونی عمارت از سنگ های تراشیده شده استفاده شده.عمارت شهرداری تبریز از بالا شبیه عقاب  در حال پرواز است که شبیه ساختمان هایی در کشور آلمان ،که در قبل جنگ جهانی دوم بوده اند است.یکی از زیبا ترین مورد های به کار رفته در نمای این عمارت زیبا سنگ های تراشیده (حجاری) شده در قسمت رخ بام و قاب پنجره است. این نوع از معماری را میتوان در خیلی از بناها و مکان های تاریخی شهر تبریز هم مشاهده کرد.عمارت دارای یک ورودی تشریفاتی که مجاور میدان و چند ورودی معمولی در محوطه است.

نقشه کاخ شهرداری

نقشه کاخ شهرداری 

بازبینی عمارت شهرداری 

هدف اصلی از ساخت عمارت محلی برای قرارگیری شهرداری تبریز، و به صورت اداری بوده ،حال با اینکه در دوره الان تبریز به ده منطقه و تغییر مکان امورهای عمران و اداری شهرداری عمارت شهرداری تبریز هنوز که هنوز است به عنوان اصلی ترین مرکز امور شهرداری شمرده میشود.عمارت شهرداری تبریز با تغییرات زیادی که در شهر تبریز صورت گرفته همیشه مقام خود را به عنوان ساختمان زیبای شهر حفظ کرده.شهردار تبریز به دلیل اهمیت بالای این عمارت بعضی از دیدار های دیپلماتیک و رسمی با مقامات عالی رتبه را در این عمارت به انجام میرساند. و همچنین شورای اسلامی تبریز در این عمارت مستقر است .و علاوه بر تمامی این ها اولین موزه شهر تبریز هم در همین ساختمان قرار دارد. 

موزه عمارت شهرداری تبریز 

موزه تبریز

موزه عمارت شهرداری 

موزه تبریز نخستین موزه شهر و شهرداری های کشور است که در سال 1386و با صرف هزینه یک میلیارد و صد میلیون ریال به مناسبت بزرگداشت  یکصدمین سال ایجاد اولین انجمن تبریز و بلدیه ایران تاسیس شد.و تالار های زیاد و مختلفی در این موزه وجود دارد مانند تالار دوربین های قدیمی، دفاع مقدس، فرش، چاپ و نشر، هنرهای معاصر، تالار حکمت، خط و خوشنویسی و... قرار دارد.


آثار های ارزشمندی درون هر یک از این تالارها وجود دارد مانند کتب خطی و آثار هنری، اسناد قدیمی مرتبط به بلدیه تبریز، اسناد اداری و مالی، هدایای مقام ها شخصیت های خارجی، چینی آلات، سفر نامه هایی که در مورد تبریز است، جام های قهرمانی باشگاه شهرداری و... توسط مردم و شهرداری جمع شد و  در معرض دید گذاشته شد.

موزه فرش تبریز

موزه فرش عمارت شهرداری

یکی از این تالار ها تالار فرش است که میتوان گفت یکی از با ارزش ترین تالارهای این موزه است .12تخته فرش در این تالار وجود دارد که در زمان تاسیس عمارت شهرداری تبریز بهدستور ارفع الملک جلیلی تا سال 1320بافته شد.قدمت فرش و قالی های این تالار به 110 سال میرسد.

موزه دوربین تبریز

موزه دوربین عمارت شهرداری

در یکی از این تالار ها تاریخ و شیوه ایجاد و به وجود آمدن دوربین های قدیمی در دوره های متفاوت را برای مردم به نمایش گذاشتند.این تالار نیز جزء تالار های جذاب و جالب این موزه است. و شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین ماشین آتش نشانی تبریز و برخی از اتوموبیل های قدیمی را در عمارت قرار دادند.

سوال های متداول 

در چه سالی عمارت شهرداری تبریز ساخته شد؟

این عمارت در مکان گورستان متروکه ای که در ابتدای محله مقصودیه مابین سال های 1314تا1320هجری شمسی ساخته شد.

عمارت شهرداری تبریز در کجا قرار دارد؟

عمارت شهردار تبریز در تقاطع خیابان امام خمینی و ارتش در میدان ساعت یا همان میدان شهرداری که در مرکز شهر تبریز است قرار دارد .

در چه ساعتی میشود عمارت شهرداری را بازدید کرد ؟

شما میتوانید در مابین ساعت 8صبح تا 18 البته در روز های غیر تعطیل از عمارت زیبای شهرداری تبریز دیدن کنید.

چه اشیایی در موزه شهرداری تبریز قرار داده شده ؟

آثار های ارزشمندی درون هر یک از این تالارها وجود دارد مانند کتب خطی و آثار هنری، اسناد قدیمی مرتبط به بلدیه تبریز، اسناد اداری و مالی، هدایای مقام ها شخصیت های خارجی، چینی آلات، سفر نامه هایی که در مورد تبریز است و....قرار داده شده .
 

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید