مقبره اوحدی مراغه ای

 مقبره اوحدی مراغه ای

مقبره اوحدی مراغه ای

آرامگاه شیخ رکن‌الدین مراغه‌ای از دسته آرامگاه و آثار تاریخی مهم در شهر زیبای مراغه است که البته این مکان درون لیست مکان های دیدنی استان آذربایجان شرقی نیز قرار دارد. این آرامگاه با شماره ثبت 21080 در تاریخ در ۳۰ بهمن ماه، سال ۱۳۸۶ (ه ش) در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

عکس های بیشتر

سلام من شهر مجازی هستم و توی این مقاله میخوام راجب آرامگاه اوحدی مراغه ایحرف بزنم اگه به گردشگری علاقه داری یا به اطلاعات احتیاج داری جای درستی اومدی، با من همراه شو تا بیشتر راجب آرامگاه اوحدی مراغه ای اطلاعات کسب کنیم.

آرامگاه اوحدی مراغه ای

آرامگاه شیخ رکن‌الدین مراغه‌ای از دسته آرامگاه و آثار تاریخی مهم در شهر زیبای مراغه است که البته این مکان درون لیست مکان های دیدنی استان آذربایجان شرقی نیز قرار دارد. این آرامگاه با شماره ثبت 21080 در تاریخ در ۳۰ بهمن ماه، سال ۱۳۸۶ (ه ش) در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. کنار این آرامگاه، موزه‌ ای به نام موزه ایلخانیان مراغه وجود دارد برای کسانی که به ادبیات، شعر، عرفان،تاریخ و معماری علاقه دارند دیدن از این دو مکان میتواند خیلی سرگرم کننده و حتی جذاب باشد.

اطلاعات کلی

نام                    آرامگاه اوحدی مراغه‌ای

کشور                ایران

استان                استان آذربایجان شرقی

شهرستان           مراغه

کاربری               آرامگاه

شمارهٔ ثبت         ۲۱۰۸۰

تاریخ ثبت ملی     ۳۰ بهمن ۱۳۸۶

معرفی آرامگاه اوحدی مراغه‌ای

مقبره رکن‌الدین اوحدی، قبر فردی با همین نام یعنی (رکن‌الدین ابوالحسن مراغی) است او به نام اوحدی مراغه‌ای نیز معروف و شناخته میشد، رکن الدین، عارف و شاعر پارسی‌گو بود که در دوره ایلخانی مشهور بوده است کتاب مثنوی معروف به نام (جام جم) متعلق به همین فرد است. آرامگاه رکن الدین در جای زیبایی قرار دارد، آرامگاه او مابین باغ سرسبزی قرار دارد که زیبایی آن را چند برابر کرده و باعث دلنشینی و زیبا شدن چشم انداز این آرامگاه شده است. مقبره رکن‌الدین اوحدی نیز مانند بیشتر بنا های تاریخی مورد مرمت قرار گرفته  در سال ۱۳۵۲ (ه ش) بود که این مکان  به دست کمیته‌ای که نامش تجدید بنای مقبره اوحدی بود و به دست جمعی از معماران مرمت شود.همانطور که گفتیم این آرامگاه مابین یک باغ زیبا و بزرگ قرار دارد، آن کمیته دست به کار شد و به جای آن آرامگاه قبلی در وسط همان باغ زیبا، یک گنبد زیبا از جنس بتن ساختند و البته سنگ قبر مقبره قدیمی را هم به موزه کناری آنجا انتقال دادند.  آرامگاه اوحدی مراغه‌ای مانند بقیه آثار تاریخی باید ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و نظام اجرایی را اجرا کند به همین خاطر، درتاریخ  ۳۰ بهمن در سال ۱۳۸۶ در لیست میراث فرهنگی ثبت ملی شد. در کنار این آرامگاه، یک آرامگاه دیگر نیز وجود دارد که به پیری تعلق دارد که نامش سرخوش بیگ است و او در زمانی که اوحدی زنده بوده، زندگی میکرده.

معماری آرامگاه اوحدی مراغه‌ای

مقبره اوحدی و موزه‌اش، در بین سال های 1353تا1357(ه ش) به دست انجمن و کمیته آثار ملی در روی قبر این شاعر معروف ساخته اند.این بنا ساختاری مدرن از جنس بتن دارد و شکل کلی آن مربعی است و در بالای یک سکو است. برای وارد شدن به این مکان باید از 3پله بالا برید چون سطح این آرامگاه از سطح زمین ارتفاع بیشتری دارد و کف این بنا را سنگ فرش شده است و فقط این بنا نیست بلکه خودمحوطه این باغ زیبا هم با بلوک‌هایی از جنس سیمان فرش شده اند.

خب دوست عزیز ممنون از این که تا اینجا با من همراه بودی امیدوارم که اطلاعاتی که احتیاج داشتی رو به دست آورده باشی اگه به جاهای دیگه ای هم علاقه داری یا به اطلاعات نیازی داری میتونی داخل صفحه اصلی من اطلاعاتی از اقصی نقاط کشور به دست بیاری.

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید