معرفی جزیره فرور کوچک

معرفی جزیره فرور کوچک

معرفی جزیره فرور کوچک

جزیره فَروَر کوچک یا فرورگان از جزیره‌های غیر مسکونی ایرانی در خلیج فارس است.

عکس های بیشتر

جزیره فَروَر کوچک یا فرورگان از جزیره‌های غیر مسکونی ایرانی در خلیج فارس است.

این جزیره یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است که جزیی از بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان محسوب می‌شود.

این جزیره در قسمت شمال غربی جزیره ابوموسی واقع شده‌است و حدود ۳۶ مایل دریایی تا شهرستان ابوموسی و ۱۴۹ مایل دریایی تا بندرعباس فاصله دارد مساحت این جزیره ۵/۱ کیلومتر مربع و بلندی بلندترین نقطه آن از سطح دریا ۳۶ متر است. بزرگ‌ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۴/۱ در ۱/۱ کیلومتر می‌باشد.

ریشه نام

نام این آبخاست (جزیره) همان واژه پهلوی "فَروَر=Farvar" است که امروز به نادرستی "فروهر=Farvahr" می‌نویسند؛ و برخی به اشتباه این واژه را Furuhar* می‌خوانند. واژه "فَروَر" از دو بخش (فر=شکوه) و (ور=بهره‌مند) ساخته شده است که در کل به مانای کسی است که بهره‌مند از شکوه است. "فَروَر" مفهومی در آیین زرتشتیان است که همراه با نام "اهورامزداً می‌آید. نام استان "هرمزگان" به معنای "سرزمین اهورامزداً است که با نام آبخاست‌های "فَروَر بزرگ" و "فَروَر کوچک" هماهنگی مانایی دارند.

جزیره فرور کوچک، جزیره‌ای غیرمسکونی در خلیج فارس است که در نزدیکی جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره، در فاصله حدوداً ۳۶ مایلی (۵۸ کیلومتری) از بندر لنگه قرار دارد.جزیره فرور کوچک، دارای مساحت ۵/۱ کیلومتر مربع است. این جزیره، از صخره‌های مرجانی تشکیل شده است و دارای سواحلی زیبا و بکر است.جزیره فرور کوچک، به عنوان زیستگاه انواع مختلف پرندگان و جانوران دریایی شناخته می‌شود. این جزیره، همچنین، به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری ایران نیز شناخته می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری جزیره فرور کوچک

جزیره فرور کوچک، دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سواحل زیبا: جزیره فرور کوچک، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • صخره‌های مرجانی: جزیره فرور کوچک، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • پرندگان و جانوران دریایی: جزیره فرور کوچک، به عنوان زیستگاه انواع مختلف پرندگان و جانوران دریایی شناخته می‌شود.

مواردی که می‌توان در سفر به جزیره فرور کوچک انجام داد

  • شنا و آفتاب گرفتن در سواحل زیبا: جزیره فرور کوچک، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • غواصی و تماشای صخره‌های مرجانی: جزیره فرور کوچک، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • عکاسی و گشت و گذار در طبیعت: جزیره فرور کوچک، دارای طبیعتی زیبا و بکر است. این جزیره، مکانی مناسب برای عکاسی و گشت و گذار در طبیعت است.

نحوه دسترسی به جزیره فرور کوچک

برای سفر به جزیره فرور کوچک، می‌توان از طریق دریایی اقدام کرد.از بندر لنگه، می‌توان با قایق یا کشتی به جزیره فرور کوچک رفت. این مسیر، حدوداً ۲ ساعت طول می‌کشد.

نظرات

نظر بدهید