معرفی جزیره سیری

معرفی جزیره سیری

معرفی جزیره سیری

جزیره سیری جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد.

عکس های بیشتر

جزیره سیری جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد.

 

نام

نام اصلی و پارسی این جزیره «راز» است که به دلیل نزدیکی با مناطق عرب نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس، اعراب از برابر عربی این نام یعنی "سری" استفاده کردند. این نام در زبان‌های اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبان‌ها به پارسی امروز رسید.

 

جغرافیا

جزیره سیری یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به‌شمار می‌رود.

این جزیره در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. فاصله آن تا مرکز شهرستان ابوموسی که در بخش خاوری جزیره سیری واقع شده در حدود ۲۷ کیلومتر است . فاصله دریایی آن تا مرکز استان هرمزگان شهر بندرعباس در حدود ۱۵۲ مایل دریایی است . گستره جزیره سیری ۳/۱۷ کیلومتر مربع است. جزیره سیری (راز) فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است. بلندترین نقطه آن ۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۱/۶ و ۶/۴ کیلومتر است.

 

زندگی

در بخش‌های شمالی و نزدیک کناره‌های جزیره، مناطق مسکونی همراه با دیگر تأسیسات جای گرفته‌اند. این جزیره به‌طور کامل صنعتی و نظامی است و هیچ فرد بومی در آن زندگی نمی‌کند. همچنین تعداد زیادی از متخصصین شرکت ملی نفت ایران در جزیره در تأسیسات نفتی شرکت نفت فلات قاره ایران کار می‌کنند. آب و هوای این جزیره زیبا در تابستان بسیار گرم و مرطوب است و زمستان‌های بسیار دلچسبی دارد. ساحل این جزیره به‌دلیل مسکونی نبودن آن از جمله بکرترین سواحل ایران به حساب می‌آید. گونه‌های جانوری معدودی در این جزیره یافت می‌شود که از آن جمله می‌توان به آهو، طوطی(که اکنون دیگر در جزیره یافت نمی شوند و ظاهراً به دلیل ازدیاد کلاغ‌ها منقرض شدند)، گربه، مار، آفتاب پرست، کلاغ ، گنجشک و ... را نام برد. در گذشته افرادی بومی در این جزیره زندگی می‌کردند که به مرور زمان از آن جا کوچ کردند. بر سر این جزیره، ایران سال‌ها با کشورهای حوزه خلیج فارس مشکل داشته‌است، اما اکنون از جزیره‌های ایران است.

 

پوشش گیاهی و جانوران

در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به‌طور پراکنده وجود دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد. در این جزیره معدن خاک سرخ نیز موجود است. از حیوانات این جزیره می‌توان از آهو، گربه و مرغ دریایی و ... نام برد. آب و هوای این جزیره گرم و شرجی است.

نظرات

client

(answer)

30 دی 1398 پاسخ دادن

نظر بدهید