معرفی جزیره سیری

معرفی جزیره سیری

معرفی جزیره سیری

جزیره سیری جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد.

عکس های بیشتر

جزیره سیری جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره ابوموسی قرار دارد. این جزیره ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد.

نام

نام اصلی و پارسی این جزیره «راز» است که به دلیل نزدیکی با مناطق عرب نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس، اعراب از برابر عربی این نام یعنی "سری" استفاده کردند. این نام در زبان‌های اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبان‌ها به پارسی امروز رسید.

جغرافیا

جزیره سیری یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به‌شمار می‌رود.

این جزیره در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. فاصله آن تا مرکز شهرستان ابوموسی که در بخش خاوری جزیره سیری واقع شده در حدود ۲۷ کیلومتر است . فاصله دریایی آن تا مرکز استان هرمزگان شهر بندرعباس در حدود ۱۵۲ مایل دریایی است . گستره جزیره سیری ۳/۱۷ کیلومتر مربع است. جزیره سیری (راز) فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است. بلندترین نقطه آن ۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره ۱/۶ و ۶/۴ کیلومتر است.

زندگی

در بخش‌های شمالی و نزدیک کناره‌های جزیره، مناطق مسکونی همراه با دیگر تأسیسات جای گرفته‌اند. این جزیره به‌طور کامل صنعتی و نظامی است و هیچ فرد بومی در آن زندگی نمی‌کند. همچنین تعداد زیادی از متخصصین شرکت ملی نفت ایران در جزیره در تأسیسات نفتی شرکت نفت فلات قاره ایران کار می‌کنند. آب و هوای این جزیره زیبا در تابستان بسیار گرم و مرطوب است و زمستان‌های بسیار دلچسبی دارد. ساحل این جزیره به‌دلیل مسکونی نبودن آن از جمله بکرترین سواحل ایران به حساب می‌آید. گونه‌های جانوری معدودی در این جزیره یافت می‌شود که از آن جمله می‌توان به آهو، طوطی(که اکنون دیگر در جزیره یافت نمی شوند و ظاهراً به دلیل ازدیاد کلاغ‌ها منقرض شدند)، گربه، مار، آفتاب پرست، کلاغ ، گنجشک و ... را نام برد. در گذشته افرادی بومی در این جزیره زندگی می‌کردند که به مرور زمان از آن جا کوچ کردند. بر سر این جزیره، ایران سال‌ها با کشورهای حوزه خلیج فارس مشکل داشته‌است، اما اکنون از جزیره‌های ایران است.

پوشش گیاهی و جانوران

در این جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما به‌طور پراکنده وجود دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد. در این جزیره معدن خاک سرخ نیز موجود است. از حیوانات این جزیره می‌توان از آهو، گربه و مرغ دریایی و ... نام برد. آب و هوای این جزیره گرم و شرجی است.

جزیره سیری، جزیره‌ای ایرانی واقع در خلیج فارس است. این جزیره به شکل ذوزنقه است و اندکی بالاتر و غرب‌تر از جزیره بوموسی قرار دارد. این جزیره ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد وبا شهر دبی امارات ۹۹ کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه جزیره سیری

قدمت جزیره سیری به دوران پیش از اسلام می‌رسد. در دوران ساسانیان، این جزیره، به عنوان یکی از مراکز مهم حکومتی و نظامی ایران بود. در دوران اسلامی، این جزیره، به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری ایران بود.در دوران ساسانیان، سیری، یکی از مراکز مهم حکومتی بود. در این دوران، قلعه سیری، به عنوان مقر حکومتی استفاده می‌شد. در دوران اسلامی، سیری، همچنان به عنوان یکی از مراکز مهم حکومتی بود. در این دوران، سیری، به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری ایران نیز شناخته می‌شد.در دوران معاصر، سیری، به عنوان یکی از مراکز مهم نفتی ایران شناخته می‌شود. این جزیره، همچنین، به عنوان یکی از مناطق مهم گردشگری ایران نیز شناخته می‌شود.جزیره سیری، در خلیج فارس، در نزدیکی مرز ایران و امارات متحده عربی واقع شده است. این جزیره، در فاصله حدوداً ۱۰۰ کیلومتری از جزیره قشم قرار دارد.جزیره سیری، دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. تابستان‌های این جزیره، بسیار گرم و مرطوب است و زمستان‌های آن، نسبتاً معتدل است.

جاذبه‌های گردشگری جزیره سیری

جزیره سیری، دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سواحل زیبا: جزیره سیری، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • صخره‌های مرجانی: جزیره سیری، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • آثار تاریخی: جزیره سیری، دارای آثار تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به قلعه سیری، قبرستان تاریخی سیری و آب انبار سیری اشاره کرد.

مواردی که می‌توان در سفر به جزیره سیری انجام داد

  • شنا و آفتاب گرفتن در سواحل زیبا: جزیره سیری، دارای سواحلی زیبا و بکر است. این سواحل، مکانی مناسب برای شنا، آفتاب گرفتن و ماهیگیری است.
  • غواصی و تماشای صخره‌های مرجانی: جزیره سیری، دارای صخره‌های مرجانی زیبایی است. این صخره‌ها، زیستگاه انواع مختلف ماهی‌ها و جانوران دریایی است.
  • بازدید از آثار تاریخی: جزیره سیری، دارای آثار تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به قلعه سیری، قبرستان تاریخی سیری و آب انبار سیری اشاره کرد.

جزیره سیری، جزیره‌ای زیبا و جذاب است که می‌تواند مقصدی مناسب برای گردشگران باشد. این جزیره، دارای سواحل زیبا، صخره‌های مرجانی و آثار تاریخی متعددی است.

نظرات

client

(answer)

30 دی 1398 پاسخ دادن

نظر بدهید