سوغات آذربایجان غربی

سوغات آذربایجان غربی

سوغات آذربایجان غربی

سوغات تمامی شهرهای آذربایجان غربی

عکس های بیشتر

سوغات آذربایجان غربی
 
از معروف ترین سوغاتی های ارومیه که یک برند ملی و جهانی به شمار رفته و مخصوص این شهرستان است، «نقل» بوده که از سالیان سال قبل سوغاتی اول این شهرستان بوده است. نقل ارومیه را یک شیرینی ترکیب شده از مغز گردو، پسته و… است که به روش دراژه زنی در دستگاه های مخصوص نقل پزی به دست می آید که به دلیل ترکیب با گرده بیدمشک، منحصر به فرد بوده و در هیچ جای جهان نظیر آن تولید نمی شود.
 
 
 
عرقیات گیاهی خوشبو و با خواص دارویی مفید، یکی دیگر از سوغاتی های معروف این شهر است که روش استحصال این عرقیات به ثبت ملی رسیده و در حالت کلی، «نقل و بیدمشک» ارومیه زبانزد است. عرق بیدمشک و بادرنجبویه خاصیت پزشکی دارد و همچنین برای خوشبو و خوش طعم کردن شربت های مختلف نیز به کار می رود.حلوای هویج و گردوی این شهرستان نیز از دیگر سوغاتیهای این شهرستان می باشد که زبان زد گردشگران می باشد.
 
گیاه بیدمشک
 
 
عرق بیدمشک
 
 
نقل بیدمشک
 
 
حلوای هویچ
 
 
حلوای گردو
 
 
هنر صنایع چوبی یکی از قدیمی ترین هنرهای مردم ارومیه است که هنرمندان شاخصی دارد و در کشور مقام اول را به خود اختصاص داده اند. این مصنوعات ساخت دست نیز در میان طرفداران خرید سوغاتی گروه صنایع دستی طرفداران زیادی به خود اختصاص داده است.
 
 
 
همچنین بافت فرش ریزماهی در خوی وسوغاتی دیگری نظیر «گل قند» دارد که به وسیله گل محمدی درست می شود. چاقوی خوی نیز یکی از صنایع دستی مهم این شهرستان است، نام این چاقو را «سوموک دسته» نامیده همچنین تخمه آفتابگردان و عسل خوی نیز از شهرت و محبوبیت بالایی نزد گردشگران و مسافران برخوردار می باشد.
 
 
 
 
انگور سیاه را از سوغاتی های سردشت می باشد و همچنین میوه های کوهی (وحشی) نظیر زالزالک، انجیر و چند نوع انگور نیز را می توان از سوغاتی های این شهرستان نام برد.
 
 
 
 
 
 
 
قالیبافی، حصیربافی و کوزه‌ گری از صنایع قابل اهمیت در میاندوآب است، در تکاب نیز فرش و گلیم افشار این شهرستان شهرت جهانی دارد و از صنایع دستی مهم این شهرستان به شمار می رود.
 
 
 
 
 
بافت گلیم و چاروق یکی از صنایع دستی مهاباد می باشد. در این شهرستان همچنین بافت جوراب‌ و کلاه هایی از جنس پشم، ، دوخت لباس زنانه و مردانه سنتی، جاجیم، سجاده و ساخت ظرف از چوب‌های جنگلی وجود دارد که توجه گردشگران و خریداران صنایع دستی را به خود جلب می کنند.
 
 
چاروق
 
 
بافت جاجیم، گلیم، دستکش، جوراب، حصیر و قالیبافی را از صنایع دستی شاخص ماکو ذکر می باشد. "پولک دوزی” بوکان و "بافته های داری” مهاباد و شاهین دژ و تکاب از صنایع دستی شاخص این شهرها محسوب می شوند. مواد لبنی سلماس، چالدران و بوکان و بویژه پنیر سلماس انواع محصولات باغی و کشاورزی شامل انگور، سیب درختی، عسل، لبنیات، کشمش نیز از سوغاتی های خوشمزه این شهرستان است که مسافران و گردشگران می توانند با خرید آنها، یادگاری های زیبایی از آذربایجان غربی به خانه های خود ببرند.
 
 
 
 
پنیر سلماس
 
 
گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین
 

آدرس بر روی نقشه

نظرات

نظر بدهید