تلفن پشتیبانی : 09391682004

موزه های ایران (گردشگری ایران)

موزه های ایران ,گردشگری ایران

موزه های ایران (گردشگری ایران)

مشاهده نقشه جغرافیایی
درصورت نمایش اشتباه نقشه جغرافیایی پیشایش از شما معذرت میخوایم نقشه ها در حال بروز رسانی می باشد

بانک گردشگری ایران لیستی از موزه های ایران در شهرهای مختلف ایران تهیه کرده است تا مسافران و علاقمندان به تاریخ با با موزه های ایران آشنایی پیدا کنند.

به شرح زیر برخی از موزه های ایران را معرفی می کنیم:

موزه رضا عباسی

موزه ی رضا عباسی در تهران،خیابان شریعتی،نرسیده به پل سید خندان در سال 1356 گشایش یافته است.این موه به یاد نقاش معروف کاشان رضا عباسی نامگذاری شده است.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران در شمیرانات تهران قرار دارد و در دوره ی قاجار گشایش یافته است.این کاخ بعد از انقلاب تبدیل به موزه گشته و تا قبل از آن مکانی ییلاقی برای شاهان قاجار و پهلوی می باشد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه هنرهای معاصر

یکی از معروف ترین موزه های تهران،موزه ی هنرهای معاصر می باشد که با همت کامران دیبا و با پشتیبانی فرح پهلوی همسر محمدرضا شاه در قسمت غربی پارک لاله بنا شده است.این موزه با الهام از بادگیرهای ایرانی ساخته شده است.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه فرش ایران

این موزه یکی از موزه های تهران می باشد که توسط فرح پهلوی همسر محمدرضا شاه تاسیس شده است.هدف از تاسیس این موزه  پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی می باشد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه ملی ایران

این موزه دارای گنجینه های آثار تاریخی و پیش از تاریخ ایران می باشد.موزه ی ملی ایران دارای دو ساختمان،موزه ی ایران باستان و موزه ی دوران اسلامی می باشد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

کاخ و موزه سعدآباد

مجموعه کاخ سعدآباد در منطقهی شمیران تهران که بسیار خوش آب و هوا است بنا شده است و قبل از حکومت پهلوی حکومت قاجار از آن استفاده می کردند.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

کاخ گلستان

از زیباترین مکان های تهران کاخ گلستان می باشد که محل اقامت پادشاهان قاجار بوده است. ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه بخش هایی از این کاخ می باشد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه مردم شناسی اردبیل

این موزه در محل حمام تاریخی آقانقی (ظهیر‌الاسلام) شهر اردبیل واقع در میدان عالی قاپو دایر شده و هم اکنون در این محل 33 نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزه جمع‌آوری و عرضه شده است.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان که از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه دکتر حسابی

موزه دكتر حسابي چند ماه پس از فوت دكتر حسابي‌، در اواخر 1371 و در منزل مسكوني او افتتاح شد. بناي خانه متعلق به 1310 ش‌، است‌. موزه در طبقه سوم و در ضلع غربي منزل دكتر حسابي ايجاد شده و مساحتي حدود 40 مترمربع دارد و شامل وسايل شخصي دكتر از جمله پوشاك‌، مسواك‌، عينك‌، شانه‌، خودكار، دفتر يادداشت و وسايل دست ساز ايشان‌، لوح تقدير و مدارك تحصيلي و علمي‌، مدال‌ها و نشان‌ها، عكس‌هاي خانوادگي‌، اسباب بازي فرزندان و نوه‌ها، هداياي خانوادگي و... است‌.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه آیینه یزد

این موزه در خیابان آیت الله کاشانی، رو به روی پارک هفتم تیر قرار دارد. موزه آیینه و روشنایی در سال 1377 هجری شمسی، پس از انجام تعمیرات اساسی در خانه "صراف زاده"، در این مکان افتتاح شد. این موزه با زیر بنای 837 متر مربع در باغی مصفا با وسعت 8174 متر مربع قرار دارد. این موزه تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است و شامل انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشیای برقی است.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه کندلوس

موزهٔ کندلوس موزه‌ای است در استان مازندران که در روستای کندلوس، از توابع شهرستان نوشهر قرار دارد. تاریخ ساخت این موزه بین سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ است.اشیای این موزه مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح و قبل از اسلام و همچنین دوران اسلامی می‌شود.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه بابل

تنها موزه مردم‌شناسي مازندران در خيابان مدرس شهر بابل در ساختمان شهرداري سابق واقع شده است كه اين ساختمان در سال ‪ ۱۳۰۷به عنوان بلديه يا شهرداري بنا شده بود. به گزارش خبرگزاري حمهوري اسلامي اين ساختمان در سال ‪ ۱۳۷۴با كاربري فرهنگي در اختيار ميراث فرهنگي مازندران قرار گرفت و پس از احيا، مرمت و بازپيرايي در بهمن سال ‪ ۱۳۷۵به عنوان موزه بابل افتتاح شد.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

 

موزه تاریخی آمل

گالری بخش اشیای مردم شناسی موزه آمل نمونه ای از بافته های محلی شامل جاجیم، گلیم، ظروف چوبی، ظروف مسی مانند آفتابه لگن، کاسه، سینی و دهها اثردیگر در این بخش است. دربخش اسناد تاریخی این موزه، گزارشهای ادارات وقت در خصوص زلزله و آتش سوزی آمل مربوط به سال های 1335 و1336 و دست نوشته های شاهان دوره قاجار و مکاتبات اداری دربار قاجار با روسای  حاکمان این شهرستان به چشم می خورد.

برای خواندن ادامه ی مطلب کلیک کنید.

برای مشاهده ی موزه های ایران کلیک کنید.

موزه های ایران (گردشگری ایران)

نظرات شما

:+Google