تلفن پشتیبانی : 09391682004

بناهای تاریخی ایران (گردشگری ایران)

بناهای تاریخی ایران ,گردشگری ایران

بناهای تاریخی ایران (گردشگری ایران)

مشاهده نقشه جغرافیایی
درصورت نمایش اشتباه نقشه جغرافیایی پیشایش از شما معذرت میخوایم نقشه ها در حال بروز رسانی می باشد

با توجه به قدمت چندین هزارساله ی ایران در طول دوره های مختلف بخصوص دوره ی صفوی آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در ایران بنا شده است که این بناهای تاریخی ایران امروزه پایگاه جذب توریستان و مسافران بی شماری می باشد تا فرهنگ غنی ایران را به همگان بشناساند.

بانک گردشگری ایران نیز تلاش نموده تا برترین بناهای تاریخی ایران را به علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران معرفی کند.برخی از بناهای تاریخی ایران که معرف فرهنگ غنی ایران و نشان دهنده ی هنرمندی معماران معروف دنیا بوده را اکنون به شما معرفی می کنیم:

چغازنبیل در شوش

چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد.این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان ابتدا در ابعاد کوچکتری نسبت به الان، در زمان تیموریان ساخته شد. در دوره شاه عباس اول این میدان به ابعاد بزرگتری توسعه یافت و به  شکل امروزه درآمد. برخی از مهمترین ابنیه پیرامونی این میدان، در این  دوره ساخته شد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

تخت جمشید

تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطة وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است .

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

تخت سلیمان

میراث جهانی تخت سلیمان در نزدیکی شهر تکاب در برگیرنده نشانه ها و بقایای استقرار انسان از هزاره اول قبل از میلاد تا قرن 11 هجری بوده و بازدید از آن پنج دوره تاریخ تمدن بشر را برای علاقه مندان معرفی می کند.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

ارگ بم

ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان بود که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، در اثر زلزلهٔ شدیدی که شهر بم و حومهٔ آن را تحت تأثیر قرار داد، ارگ بم تقریباً به طور کامل از بین رفت.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

بیستون

سنگ‌نبشته بیستون یا کتیبهٔ بیستون از آثار باستانی ایران واقع در حدود چهل کیلومتری کرمانشاه در غرب ایران است.نام بیستون از بغ + ستان (ادات مکان) آمده که به معنی «بتخانه» است. از آن در پارسی باستان به صورت «بغیستانه» و در معجم البلدان «بهستان» و برخی از دانشمندان عرب از آن به «بهستون» یاد کرده‌اند.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی

به گفته بیوک جامعی (۱۳۷۹)، مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیل جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد. پس از شروع حکومت صفویه، به سبب ارادت شاهان صفوی به جد خود، واحدهای مختلفی به این مجموعه اضافه شد.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ابنیه مذهبی ایران است. این مسجد مجموعه تاریخی وسیعی را به ابعاد ۱۷۰ در ۱۴۰ متر در شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه نشان می‌دهد و امروز شامل قسمت‌های مختلفی است از قبیل گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، حیاط چهار ایوانی و شبستان‌های گرد آن، مدرسه مظفری، محراب الجایتو که هر یک نمایانگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند.

برای مطالعه ی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

برای مطالعه ی بیشتر بناهای تاریخی ایران کلیک کنید.

بناهای تاریخی ایران (گردشگری ایران)

نظرات شما

:+Google